Tüketim mutluluğu yada mutluluğun tüketimi

                                                    

 

Onu kaybettiğimizde ya da kaybettiğimizi sandığımızda hemen aramaya başlarız. Gittiğinde kıymetini anlarız diğer sahip olduklarımız gibi.

Hikayede anlatıldığına göre Yunan tanrıları mutluluğu yaratırlar ve onları insanların bulamayacağı bir yere saklamak isterler.

İlk önce düşündükleri denizlerin fersah fersah dipleri olmuş.

İkincisi ise;Birinci koyduğumuzun dahada uzağı olan bir mesafeye koyalım derlermiş

Üçüncüsü ise ;Onu insanların içine koyalım ve orada asla bulamasınlar derlermiş

Çağımızda hayatımıza herşeyiyle girmiş olan Amerikan kültürü bir tüketim kültürüdür. İnsanların duygularını tükettirip posasını çıkartıp onu bir hiç haline getirmeye çalışırlar ve insanı hiçleştirir. Artık bu medeniyetin rüzgarının estiği her toplumda tüketim zorunlu hale gelmiştir.

Bu medeniyete göre çağdaş bir medeniyet olmanın temel ölçüsü tüketimdir.Tüketim yapamayan medeniyetler çağdışı ya da geri kalmış ilkel toplumlardır.

2005 yılı IMF 1. başkan yardımcısı şu sözleri genel bakış açılarını anlatmaktadır.

'Nasıl oluyorda Çinde tüketim olmuyor bilemiyoruz. Burada bir takım uygulamalar yapılmalı ve tüketim oranları yükselmeli(5 Mayısn2005 Zaman)

Çin bu haliyle yani tüketim yapmadığı sürece çağdışı olarak gösterilmektedir.

Batı kültürünün insanlara her türlü iyi şeyin kaynağının insanın içinde değilde dışında olarak göstermesi insanları sömürüye açık hale getirmiştir. İnsanların ancak uzaktaki olanları elde ettiklerinde mutlu olacaklarına inandırarak adeta tüketime ve yeni tüketim malzemelerini aramaya mahkum etmiştir. Artık her canı sıkılan mutlu olabilme adına alışveriş merkezlerine koşmaktadırlar. Bireysel bir davranış olan tüketimin toplum düzeyine yayılması reklamlar sayesinde mümkündür. reklamlar sebebiyle bilinçaltında tüketimle mutluluk arasında sıkı bir bağ kuran insanın farkında olmadan kendi mutluluğu tüketilmektedir. Buna biz tüketim mutluluğu diyebiliriz.


Genç Turkcell'e üye ol mutlu ol (Turkcell)

Mutluluk İstikbalde (İstikbal)

Eti Browni mutlu et kendini (Eti)

Küçük dokunuşlar büyük mutluluklar (Knor)

Attığınız her adım size mutluluklar getirsin (Polaris)

Sende bu tatlı dünyadan bir kaşık mutluluk al (Cartedor)

Diji diji dijitürkler mutlu mesut aileler (Dijitürk)


Mutlu olmak mı istiyorsun? Benim ürünümden tüketmelisin.Bu tüketiklerinizle de mutlu olamıyorsanız, o halde siz problemli bir kişiliğe sahipsiniz.

Batı medeniyetinin aksine İslam medeniyeti, insanın bakışını kendi iç dünyasına çevirerek 'Eğer hakkı arasan içinde ara' sözüyle herşeyin insanın içinde olduğunu göstermiştir.

Diğer bir sözde ise 'Kendini bilen Rabbini bilir' sözüyle de insanın bakışlarını ise özellikle kalbe çevirerek insanın iç huzuruna verdiği öneme değinilmiştir.

Bireyin ilk eğitimi aldığı yer olan aile hayatı bu konuda çok önemli bir ilk adımı oluşturmaktadır.

İslamın haram kıldığı israfa karşı eğitim almış olan bir birey hem iç dünyasının huzurunu hemde aile huzurunu yakalamış olmaktadır. Hayatın içerisindeki bu gerçeği anlayıp yaşayabilmek ümidiyle. Mevsimleri vede hayatı tadında yaşayıp mutlu olabilmeniz dileğiyle..


 

 

Aziz Dostum AHMET ÖZER

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !